Georgia

Cumberland Island

Výlet na toto miesto bol prekvapko od náčelníka stepná koza, ktorý do poslednej sekundy držal bobríka mlčanlivosti. Vstávanie o 6.30 bolo úplne v pohode, keďže môj mozog bol stále nastavený na slovenský čas. Zbožňujem to, ráno skoro vstať a mať celý deň pred sebou. Hrdinka som dlho nebola, lebo po ceste z ostrova naspäť na pevninu ma už o tretej poobede vyplo jak istič. 
Cestu na ostrov, ktorá trvala približne 45 minút, sme absolvovali starším trajektom. Akože jazda v pohode, ale tie vesty si pamätajú ešte keď sa kontinety oddeľovali. Také tie záchranné vesty, ktoré síce nezachránia, ale aspoň vás ľahšie identifikujú. Po vylodení som skoro stúpila do konského lajna a v tom mi to došlo… Letáčik s nápisom Kone Cumberlandského ostrova, ktorý som úspešne odignorovala + konské lajno na ostrove = divoké kone žijúce na ostrove! Aaaaaaaaaaa, to bolo detskej radosti! Vybrali sme vhodnú trasu a už po pár metroch šuchotanie v kríkoch naznačovalo, že tam niekde bude koník. A keby len jeden, rovno tri! Moja mentálna úroveň klesla na bod 4 ročného dieťaťa (t.j. nie o veľa) a tak som so zatajeným dychom a iskričkami v očiach mohla sledovať tieto krásne zvieratá. Trasa bola dlhá 6.9 km, pričom sme sa prešli lesom, lúkami, zablúdili sme k ruinám sídla Dungeness a vychutnali si prechádzku na prázdnej pláži. Nie je to nijak fyzicky náročné, takže tento výlet je vhodný pre všetky vekové a kondičné kategórie.
Návštevu tohto ostrova odporúčam úplne každému, kto má rád prechádzky v prírode a nachádza sa v okolí východného pobrežia – Georgia, Florida (sever), Južná Karolína (juh). 

Adresa:
Cumberland Island
National Seashore
101 Wheeler St.
St. Marys, GA 31558

 

O ostrove

Kde sa stretáva história a príroda

Mestečko St. Marys je vstupnou bránou na ostrov Cumberland, najväčší a najjužnejší bariérový ostrov v Georgii. Nájdete tam nedotknuté prímorské lesy, nerozvinuté pláže a široké močiare šepkajúce príbehy človeka i prírody. Prišli sem domorodci, misionári, zotročení afroameričania, ale aj bohatí priemyselníci. Cumberlandský ostrov je taktiež domovom pre viac ako 9 800 akrov divočiny.

Ostrovy v pohybe

Cumberland je jedným z úzkych, piesočných bariérových ostrovov blízko juhovýchodného pobrežia USA.  V dôsledku formovania stúpaním a klesaním hladiny mora počas posledných dôb ľadových, bariérové ostrovy sú krehké a neustále sa meniace. Hýbu sa na základe prílivu a odlivu, prúdov a búrok.
Bariérové ostrovy vytvárajú bohaté biotopy, ktoré sú jasličkami pre mnohé druhy. Močiare sú formované medzi pevninou a bariérovými ostrovmi. Tieto rozsiahle oblasti vodných rastlín a rastlín, ktoré dobre znášajú soľ, chránia a živia vtáky, ryby, kôrovce a korytnačky.

Pláž

More vplyvom prílivu  a odlivu vytvára na pobreží bazény a rôzne vzory v piesku a takisto tvorí a mení duny. Na dunách rastie chránený druh rastliny,,Morský ovos“ (Uniola Paniculata), ktorý ich upevňuje. Jeho koreňový systém je však ľahko poškoditeľný pošliapaním od ľudí či zvierat.
Na pláži môžete cez deň sledovať vtáky, nazývané pobrežníky, poskakujúce pozdĺž okraja vody, ale aj čajky vznášajúce sa na oceánskych vánkoch. Dravé vtáky kršiaky rybožravé sa zas ponárajú do vĺn, aby sa o niekoľko sekúnd vynorili s rybou v pazúroch. V noci korytnačky vedené inštinktom výjdu na breh, aby sem nakládli svoje vajíčka a potom sa vrátili do oceánu. Mláďatá sa vyliahnu za 60 dní a aby sa ochránili, snažia sa čo najrýchlejšie doplaziť do vody.

Prímorské lesy

Živé duby tvoria hustý baldachýn, pod ktorým sa ukrývajú rôzne druhy pálm, machov a papradia. Druhy vtákov ako Pápežník zlatochrbtý, Piranga červená, Kardinál červený a Tesár červenochocholatý dodávajú farbu do rozmanitej lesnej palety. Pri prechádzke môžete zbadať Jeleňa bielochvostého, morky, pásavce a ojedinele Rysa červeného. Ďalej vo vnútrozemí počas teplých jarných nocí v sladkovodných dažďových rybníkoch sa konajú pýtačkové obrady aligátorov. Divočina na severnom konci Cumberlandského ostrova podporuje rozmanitosť divokej zveri, rastlín a stromov a umožňuje ľuďom užiť si samotu. Taktiež vytvára príležitosti pre vzdelávanie a vedecký výskum.

Sídla a osady

V roku 1803 Catharine Greene, vdova po hrdinovi revolučnej vojny gen. Nathanaelovi Greenovi, postavila štvorpodlažný zámoček Dungeness na južnom konci postrova. O storočie neskôr Pittsburgský priemyselník Thomas Carnegie a jeho žena Lucy kúpili pozemok na ostrove a postavili vlastné sídlo, ktoré nazvali Dungeness, na tom istom mieste. Na ostrove bolo taktiež postavených niekoľko domov pre ich deti. V deväťdesiatych rokoch 19. storočia malá skupina Afrických bývalých otrokov nakúpila nehnuteľnosti na severnom konci ostrova, pričom prvý Africký baptistický kostol je jedným z málo pozostávajúcich štruktúr osídlenia.

 

Kone z Cumberlandského ostrova

Ekológia a vplyv

Ako všetky hospodárske zvieratá, aj kone vyžadujú veľké množstvo potravy a čerstvej vody. Na ostrove sú často videné pasúce sa v slaných bažinách, na dunových lúkach a trávnatých plochách. Konzumujú trávy, ostrice, morský ovos a rôzne vodné rastliny. Čerstvú vodu nachádzajú v prameňoch a niektorých rybníkoch pozdĺž celej dĺžky ostrova. 
Kone sú veľké zvieratá, ktoré vedia ovplyvniť oblasti spásaním a pošliapaním, čím odstraňujú pôvodnú vegetáciu. Stádo koní na Cumberlandskom ostrove skonzumuje každoročne pravdepodobne 200 až 400 ton vegetácie, čím zredukujú až 98% plochy, na ktorej sa vyskytujú. Tento vplyv môže poškodiť zdroje na ostrove narušením dún a tokov odstraňovaním pôvodných tráv a bylín, ako aj ohrozovaním biodiverzity rastlín a voľne žijúcich živočíchov.

Plemená

Kone, ktoré dnes obývajú ostrov, pochádzajú z moderných domestikovaných plemien. Genetické štúdie ukázali, že tieto kone sú príbuzné s plemenami: Tennesseeský mimochodník, American Quarter, Arabský kôň a Paso Fino.

Populácia

Pracovníci národného parku uskutočňujú od roku 2003 sčítanie populácie, pričom každoročne narátali od 120 do 148 kusov (celkový počet by však mohol byť o 24 až 40 zvierat vyšší). Cumberlandský ostrov má jediné stádo divo žijúcich koní na pobreží Atlantického oceánu, ktoré nie je riadené človekom (žiadne jedlo a voda, veterinárna starostlivosť či kontrola populácie). Kone na ostrove sa dožívajú 9 až 10 rokov. Príčiny úmrtia sú: premnožené parazity, stres, vek a prírodné katastrofy. Dôvodom može byť aj Východná konská encefalitída či Západonílska horúčka.

História koní na ostrove

Hoci dôkazov je málo, pár koní bolo pravdepodobne privezených na ostrov ako dobytok, keď koncom 16. storočia boli založené Španielske misie. Najstarší historický záznam o existencii koní na ostrove je z roku 1742. Počas bitky medzi Španielskom a Anglickom našli Španieli pri pevnosti St. Andrews na severnom konci ostrova 50 až 60 koní.
Na konci 17. storočia vlastníci pôdy na ostrove hlásili približne 200 domestikovaných koní a niekoľko mulíc chovaných ako voľne žijúce zvieratá na Cumberlande. Na začiatku 18. storočia bolo na ostrove niekoľko plantáží a kone zohrali neoddeliteľnú úlohu pri preprave, práci a oddychu. Keď sa rod Carnegieovcov v 80. rokoch 19. storočia presťahoval na Cumberland, priniesli kone na ťahanie vozov, jazdenie, poľovanie a iné rekreačné aktivity. Medzi rokmi 1940 a 1960 majitelia pôdy na ostrove chovali kone ako voľne žijúce zvieratá. Od roku 1972, kedy bol park založený, sa kone stali divokými.

Kone z Cumberlandského ostrova sú pripomienkou éry výstrednosti a dedičstva ľudského vplyvu na krehkú rovnováhu ostrovného prostredia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *