Florida

Kakaukovanie s lamantínmi

Miesto: Three Sisters Springs, Crystal River, Florida

Počas mojej zimnej návštevy USA, tak ako počas každej návštevy cudzej krajiny, som chcela zažiť niečo špeciálne. Akože áno, veľmi špeciálne som sa cítila, keď ma vyhodili z baru, lebo som nemala pas, ale ,,iba“ občiansky, ktorý pre barmana nebol platným dôkazom totožnosti. Ale tento druh zážitku som na mysli nemala. A takisto tým pravým orechovým nebol ani ten zjav vo Walmarte, ktorým bola asi 100 kilová američanka oblečená v kostýme Jamesa P. Sullivana z animovaného filmu Príšerky s.r.o. (áno, to je ten modrý obor s fialovými bodkami). Aj keď, aj to ma niečo do seba. Dá vám to taký ten pocit, že tu môžete byť čím/ kým chcete.

Každopádne ten môj americký zázrak mi navrhol, či by sme sa nešli pozrieť na ,,manatees“. Reku na čo? Ujo Google poradil, že ide o lamantíny (taktiež známe ako morské kravy, či kapustňáky), obrovské mierumilovné a priateľské cicavce, žijúce vo vode a dosahujúce hmotnosť okolo 360 až 550 kg s dĺžkou v priemere tri metre (ojedinele môžu dosiahnuť hmotnosť cca 1700 kg a dĺžku takmer 5 m). Skoro ako ja, až na to, že ja meriam len skromných 176 cm. Rozhodli sme sa, že najprv si ich pôjdeme pozrieť ,,zhora“, teda z kajaku a o niekoľko týždňov na to sa natrepeme do neoprénov a pôjdeme si s nimi zaplávať. Keďže nie som fanúšikom organizovaných výletov, vybrali sme sa tam na vlastnú päsť.

Pokiaľ chcete vidieť lamantíny, najlepšie je tak urobiť v období od 15. novembra do 31. marca.

 
Kajakovanie s lamantínmi

Balíme potrebné veci (nahradené oblečenie, opaľovací krém, vodu) a vyrážame smer Crystal River. Pokiaľ máte svoj kajak, paddleboard, či plťku more (proste čokoľvek, čím sa viete plaviť), môžete vojsť do vody na týchto miestach:
1. Kings Bay Park 268 NW 3rd Street
2. Hunter Springs Park 104 NE 1st Avenue
3. Crystal River Kayak 1422 SE USHwy 19 (miesto, kde kajaky aj prenajímajú a je najbližšie k Three Sisters Springs)
Ak nič také nevlastníte, na internete nájdete niekoľko spoločností, ktoré prenajímajú kajaky. My sme museli zvoliť túto možnosť, nakoľko NIEKTO rozflákal náš nafukovací dvojkajak na ostrých ustriciach (a prekvapivo som to nebola ja).
V období od 15. novembra do 31. marca nie je možné ísť so žiadnym plavidlom do Three Sisters Springs. Môžete však kajak či paddleboard uviazať pred vstupom do neho a následne tam vplávať s výbavou na šnorchlovanie. Potápanie v tomto období taktiež nie je povolené.

Po inštruktáži nasadáme každý do svojho kajaku a plavíme sa po zátoke smerom k miestu, kde by sa mali vyskytovať lamantíny. Akože nič proti, veď nie každý je rodený kajakár, ale bolo zaujímavé pozorovať zaľúbenú dvojicu (vtedy zaľúbenú, teraz sa už podľa mňa nerozpravajú…teda, ak dotyčný žije), ktorá mala prenajatý dvojkajak a veľmi im to nešlo. Každý z nich totiž pádloval do opačnej strany, takže sa za 5 minút vôbec nepohli. Samička väčších rozmerov syčala cez zuby rôzne prívlastky na svojho milého, až som mala chvíľu pocit, že ho utlčie pádlom jak takého červa. A veru že ani nedošli na miesto určenia…
Po asi 10 minútach plavenia sa v zátoke s nie veľmi voňavou vodou prichádzame do Three Sisters Springs, kde je voda tak priezračne čistá, ako si len viete predstaviť. Keď som toto miesto pozerala dávnejšie na internete, tak som si povedala, že nie je možné, aby tá voda bola tak krásne čistá. Je to možné… V tej časti dňa tam však žiadne lamantíny neboli a tak sa vydávame ďalej od prameňa. Najprv nič, nič, lebo aj voda už nebola taká priezračná. Keď zrazu neďaleko nás sa vynorí malá časť obrovského nošteka, ktorý urobí hlasné ppfffffffffffft (akože nádych) a zase zmizne pod hladinu.

Lamantíny sa nadychujú každých 2 až 5 minút, pričom vymenia v pľúcach až 90% vzduchu pri jednom nádychu.

Pre porovnanie, človek pri nádychu vymení len 10% vzduchu. Pokiaľ je to však potrebné, vedia vydržať pod vodou až 20 minút. Lamantíny majú tzv. unihemisférický spánok, čo znamená, že spia iba jednou polovicou mozgu. Tá druhá polovica im pomáha ostať v pozore, aby zostali so skupinou a taktiež im pripomína, aby sa nadýchli.
Srdce mi ide skoro explodovať od radosti a tak zo všetkých síl mastíme tam, kde sme zbadali nášho obra. Na moje prekvapenie tento fešák, ktorý bol raz tak široký a o niečo dlhší ako môj kajak, neodpláva preč, ale pokojne si vegetí pri nás. Keď ma ležérne podpláva a mne sa rozplynú predstavy, ako mi svojim telom rozmláti kajak, ja spadnem do vody a zožerie ma (no čo, no..obrovský bol), prichádza na rad pohladkanie. Jeho koža je veľmi hrubá, drsná a miestami akoby obrastená machom. Vyzerá ako miestny bitkár, celé telo má pokryté jazvami a jeho veľkosť ho na to predurčuje. Avšak po pohľade do jeho malinkých guľatých nevinných očičiek je všetko vynulované a ja by som mu dala aj posledný dolár. Po tomto úžasnom zážitku natrafíme na trošku viac aktívnu skupinku lamantínov, kde je aj pani máma s bábätkom. Malý mrňús sa motká okolo našich kajakov a zrazu sa naše pohľady stretnú. Chce sa nadýchnuť, ale nevie, čo som zač a či je to bezpečné. Ani sa nepohnem, aby som jej (bolo to dievča, som si istá!) nedala žiadny signál na strach a ona sa po pár sekundách vynorí, urobí hlboký nádych, ešte chvíľu sa dívame jedna druhej do očí a potom odpláva so svojou maminkou preč. Po tomto silne emotívnom zážitku, kedy sa mi skoro pustilo mlieko, celá vyškerená pádlujem bez slov naspäť k autu a v hlave mi idú všetky scény, ktoré som v ten deň zažila. Popri tom si hovorím, aký silný zážitok to potom bude, keď budem s nimi plávať, keď už teraz som na mäkko?

 
Šnorchlovanie s lamantínmi

O pár týždňov neskôr sme sa rozhodli opäť navštíviť toto miesto, teraz však z inej perspektívy. Krásne slnečné ráno predurčuje tento deň na to, že bude jedinečný. Balíme výbavu a vyrážame smer Crystal River. Zastavíme sa ešte v jednom obchode (majú úžasné suveníry!!!) prenajať zvyšnú výbavu a ideme na to. Pôvodný plán bol vliezť do vody pri Hunter Springs Park a preplávať do Three Sisters Springs. Keď si teraz pozerám mapu, to by bola čistá samovražda. Keďže som poslúchala celý rok, moja karma nám prihrala do cesty milú pani, ktorá nám poradila tajný vstup do vody len kúsok od Three Sisters Springs. Keďže je tajný, pochopiteľne ho nezverejním. Ako sme sa neskôr dozvedeli, vstup do vody z iného miesta ako na to určené (vyššie uvedené) je nelegálny (oh no, somebody is a baad baad giirl).
Šlahnem sa do vody, čo spôsobí menšie tsunami a môžeme začať máchať s plutvami. Po uplávaní asi 100 m sa cítim jak keby preplávam kanál La Manche a som aj patrične k tomu vyčerpaná. Na moju smolu to bolo ešte ďalších 200 m. Do kelu, jak to, že tie vodné hrochy, či morské kravy, či čo to je, majú pol tony a fičia si ako nič a ja, čo by morská panna Ariel, ledva žijem? Voda pod nami sa vyjasňuje, čo je znamením, že sme na mieste. Pred odbočkou k prameňu je skupinka lamantínov v oddychovej zóne, kam ľudia nesmú a jeden z nich sa rozhodne vplávať dnu. Celá roztrasená ho nasledujem a obdivujem jeho veľkosť, krásu a ladnosť pohybov. Prekvapuje ma, že tu nie sú vôbec žiadni ľudia, iba sem-tam pripláve rodinka s dieťaťom, pozrú na lamantína a zas odídu. Nechápem, ale lepšie pre nás. Skúmame celý prameň a natrafíme na dvojicu, ktorá si len tak vegetila na dne. Vôbec ich naša prítomnosť netankovala a tak rýchlo porobíme nejaké fotky a videá v prípade, že by zmenili názor a odišli. Strávime s nimi niečo okolo hodiny, kedy sa u nich strieda odpočinok a interaktivita s nami. Kým relaxujú, len ich tak ticho obdivujeme a skúmame z diaľky. Keď dorelaxujú, prichádzajú za nami, nechajú sa hladkať a svojimi obrovskými nosmi a malými očkami sa snažia zistiť, čo sme zač. Keď už títo naši dvaja noví kamoši chcú mať pokoj, odchádzame z Three Sisters Springs a na mieste, kde sa prameň spája so zálivom je skupinka asi 15-20 kusov rôznej veľkosti. Od bábätiek, cez mlaďasov až po gigantických samcov a maminy, ktoré s láskou pridržiavali svoje ratolesti.

Vedeli ste, že novorodený lamantín váži okolo 30 kg?

Len tak sa ticho prizeráme, ako táto veľká rodina spolu funguje, keď tu zrazu zaujmeme jedného zvedavca. Kam sa pohneme, ide za nami, pýta si pohladkanie, hrá sa s nami a svojim obrovským nosom skúma naše plutvy. V jednom momente dokonca pripláva k mojej plutve bokom a obtrie sa o ňu. Keď už to urobí po tretíkrát, konečne mi docvakne, že chce poškrabkať. Drží ako hluchý dvere, zatiaľ čo ja tam mácham nohou z jednej strany na druhú. Páči sa mu to, ale ja mám kardiovaskulárny systém iba jeden a tak ho ešte na rozlúčku pohladkám a on sa pridáva ku skupine, ktorá sa na večer uchýli v Three Sisters Springs. Unavení, ale spokojní a šťastní doplávame k brehu, vyzliekam neoprén, lúčim sa so sexi figúrou a rozlejem sa ako flubber naspäť do svojich tvarov. Tento výlet sa mi určite zapisuje do pamäte ako jeden z najlepších zážitkov v mojom živote! 🙂

Predtým, ako sa tam vyberiete, zavolajte si na infolinku, prípadne navštívte ich Facebook, či je vstup do Three Sisters Springs povolený, keďže pre bezpečnosť a ochranu lamantínov ho môžu zakázať v prípade, ak teplota vody v Mexickom zálive klesne pod 62,2° F (16,8° C). Pretože teplota vody prameňov v Kings Bay, hlavných vôd Crystal River ostáva konštantných 72° F (22,2° C), viac ako 400 lamantínov migruje každú zimu do Crystal River, aby našli útočisko pred chladnými vodami zálivu. Každopádne dá sa tam ísť aj na pešo a prejsť sa po drevenom chodníku až k prameňu. Táto trasa je otvorená celoročne. Odporúčam takisto si predtým preštudovať ich webstránku a túto mapu, ktorá vám pomôže sa zorientovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *